EATON XTAE015B01TP16 IEC Starter | BH8FDU
EATON XTAE015B01TP16 Electronic Motor Starter, 15 A, 24 V 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8FDUModel: XTAE015B01TP16
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)