EATON XTAE015B01G3E008 IEC Starter | BH8EXN
EATON XTAE015B01G3E008 Electronic Motor Starter, 15 A, 190-220 V, 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 1.6-8 A C396
Item: BH8EXNModel: XTAE015B01G3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)