EATON XTAE015B01B5G020 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8ERZ
EATON XTAE015B01B5G020 Electronic Motor Starter, 15 A, 190-220 V, 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 4-20 A Gf Xtoe
Item: BH8ERZModel: XTAE015B01B5G020
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)