EATON XTAE012B10WD006 IEC Starter | BH8EMN
EATON XTAE012B10WD006 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 48 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 4-6 A
Item: BH8EMNModel: XTAE012B10WD006
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 48V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)