EATON XTAE012B10HP16 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 240/277 VAC | BH8EEW
EATON XTAE012B10HP16 Electronic Motor Starter, 12 A, 240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8EEWModel: XTAE012B10HP16
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)