EATON XTAE012B10H3E002 IEC Starter | BH8EEK
EATON XTAE012B10H3E002 Electronic Motor Starter, 12 A, 240-277 V, 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8EEKModel: XTAE012B10H3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)