EATON XTAE012B10D3EP05 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 550/600 VAC | BH8EBT
EATON XTAE012B10D3EP05 Electronic Motor Starter, 12 A, 550-600 V, 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8EBTModel: XTAE012B10D3EP05
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)