EATON XTAE012B10ADP60 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8DYH
EATON XTAE012B10ADP60 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 120 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 0.4-0.6 A
Item: BH8DYHModel: XTAE012B10ADP60
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 120V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame Size 45 mm
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)