EATON XTAE012B10AD3E008 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8DXU
EATON XTAE012B10AD3E008 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 120 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 1.6-8 A C396
Item: BH8DXUModel: XTAE012B10AD3E008
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 120V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)