EATON XTAE012B01G016 IEC Starter | BH8DKV
EATON XTAE012B01G016 Electronic Motor Starter, 12 A, 190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 12-16 A
Item: BH8DKVModel: XTAE012B01G016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)