EATON XTAE012B01B5E1P6 IEC Starter | BH8DFQ
EATON XTAE012B01B5E1P6 Electronic Motor Starter, 12 A, 208 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8DFQModel: XTAE012B01B5E1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 208V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.33-1.65A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtae012b01b5e1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 1"