EATON V24M47T7516 General Purpose Ventilated Transformer, Aluminum Windings, Nema 2, Fr942, 60 Hz, 75 Kva | BH7UYE
EATON V24M47T7516 General Purpose Ventilated Transformer, 60 Hz, 3-Phase, 75 Kva, 240 Vac-480Y/277 Vac
Item: BH7UYEModel: V24M47T7516
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transformer
Coil Material Aluminum
Frame FR942
Frequency Rating 60 Hz
Height 43"
Insulation 220 AAC
Kvar Rating 75 kVA
Length 24"
Mounting Type Floor, Wall, Upright Only
Notes 10 CFR Part 431 (2016) Efficient
Primary Voltage 240V
Secondary Voltage 480Y/277V
Sound Level NEMA ST-20
Tap Size 2 at +2.5%, 4 at -2.5%
Temperature Rating 150°C