EATON TA1200NB1CWT Breaker Terminal, 4/0 AWG-500 kcmil Cu/Al
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Terminal |
| Amps Rating | 1200A |
| For Use With | N-Frame |
| Frame Size | Frame J-K |
| Height | 2 1/2" |
| Length | 4 1/2" |
| No. Of Wires | 4 |
| Product Name | Eaton Molded Case Circuit Breaker Accessory Terminal |
| Series | Series C |
| Type | Standard Cu/Al Pressure Terminals |
| Width | 3" |
| Wire Size | #4/0 AWG to 500 kcmil |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 11.43 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- CONTINENTAL 20450178 Suction Hose 1.25 Inch Idx100 Feet 50 Psi
- REES 09003-013 Legend Plate, Standard, Up
- CHEMGLASS CG-4910-16 Cap, 15-425 mm Labware Screw Closure Size, PTFE
- GRAINGER CPB119 Cap Nut, 5/8 In - 18 Thread Size, 1.281 In Overall Ht., 15/16 In Hex Wd.
- VERMONT GAGE 912124140 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 24.14 mm Size