EATON NGS4125T33WP09 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 600A Trip Rating, 4-Pole, 1250A, 480 Vac
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 1250A |
| Circuit Breaker Type | NG |
| Frame | NG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 9" |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 480V AC |
| Length | 6" |
| Mfr. Series | Series G |
| Notes | All Eaton NG-Frame Circuit Breakers Are Suitable For Reverse Feed Use |
| Number Of Poles | 4 |
| Rated Permanent Current | 315A |
| Rating Plug | 630/800/1000/1250A |
| Rating Plug Type | Interchangeable |
| Terminals | Without Terminals |
| Trip Type | Electronic LS |
| Type | Complete Breaker |
| Voltage | 480V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Type | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NG3600CTW | 3 | 480V AC | - | NG | €13,748.75 | |
| NGC208032EC | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208035E | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208036M | 2 | 480V AC | - | NG | - | RFQ
|
| NGC208033E | 2 | 480V AC | - | NG | €13,843.08 | RFQ
|
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 93018 Round Carbide Drill, 5.5 Mm Dia., 5.5 Mm Shank, 32 Mm Flute Length
- BALDOR / DODGE 064630 P2B-IP-207LE-HT IP Bearing, Bore Round, Steel, Shaft Size 2.4375 Inch
- BROWNING VF4B-231 766238 Ball Bearing Unit, 5-5/8 in OAL/Dia, 1-15/16 in Bore Dia, 4-Bolt, 3000 rpm Max Speed, Non-Expansion Normal Duty Round/Straight Bore
- DAYTON 2304944 Nozzle
- VERMONT GAGE 141208290 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0829 Inch Size
- PROTO J4990-6MXL Extra Long Socket Bit 3/8 Drive 6mm Hex
- 80/20 3263 15 S Double Econ T Nut 1/4-20 Thread
- GATES 610-5M-09 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 122 Teeth
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Curtains
- Snubber Hose
- Vibration Isolator Pads
- Lamp Cord
- Utility Cart Accessories
- LOC-LINE Elbows
- VIBCO 30 Series Pneumatic Piston Vibrators
- LAMP ESR6 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- ANVIL Solid Hex Bull Plugs
- EATON Half Round Legend Plates
- MARTIN SPROCKET Adjustable Wrenches, Chrome
- LITTLE GIANT LADDERS Aircraft Support Aluminum Articulated Extendable Ladders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON NGS4125T33WP09 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 600A Trip Rating, 4-Pole, 1250A, 480 Vac


