EATON NG390038 C Electronic Eg Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, Digitrip 310 Rms | BH6AXB
EATON NG390038 Molded Case Circuit Breaker, N-Frame, 3-Pole, 900A, 600 Vac, 14 Kaic At 480 Vac, Line/Load
Item: BH6AXBModel: NG390038
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 900A
Class Engine Generator
Frame N
Frequency Rating 60 Hz
Functions Reverse
Generator Rating 253 KVA/202 kW at 249 V AC, 505 KVA/404 kW at 480 V AC, 632 KVA/505 kW at 600 V AC
Height 16 1/2"
Interlock Line, Load
Interrupt Rating 14 kAIC at 480V AC
Length 6"
Voltage 600V AC
Width 9"