EATON NB3800PT Fixed Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker Trip Unit
Item: BH6AGGModel: NB3800PT
Product Specifications:
Item Trip Unit
Amps Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Trip Unit
Circuit Breaker Type Nb
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 100 KAIC at 250V DC, 200 KAIC at 600V AC
Length 5 1/2"
Line Pressure
Magnetic Trip Range 3000-6000A
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Type Trip Unit Only
Voltage Rating 600V AC/250V DC