EATON N29R28F4916 Nonlinear Ventilated Transformer, Frame 945, 150 KVA, 3-Phase, 208 DeltaV, 208Y/120 VAC
€26,301.92 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 945 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 66.18" |
| Insulation | 220 AAC |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Length | 33 1/2" |
| Modification 1 | Electrostatic Shield |
| Mounting | Floor Or Wall |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 2 |
| Notes | 10 CFR Part 431 (2016) Efficient |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 208V |
| Secondary Voltage | 208Y/120V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-Factor 13 |
| Tap Size | 1 At +5%, 2 At -5% |
| Temp. Rise | 115°C |
| Type | Energy-efficient Ventilated Transformer |
| Voltage Rating | 120/208V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Weathershield | WS62 |
| Width | 42.18" |
| Wiring Connection | 325A |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- HOLO-KROME 87056 86270 Alloy, Flat Head Cap Screw, M5-0.8 x 10 mm Size
- WALTER TOOLS GX24-2E300N03-GD3 WSM43S 6153385 Parting/Grooving Insert WSM43S 0.118 Inch Width
- GRAINGER 206-000996 Square End Mill, Carbide, Single End, 1/64 Inch Milling Dia, 4 Flutes
- APPLETON ELECTRIC GLM71BLMTL High Pressure Sodium Light Fixture
- WINSMITH E26MDND31000UM Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- BIL-JAX 0106-HGP-24X40 Guard Rail Portable For 24 x 40
- DYNABRADE 58980 Housing Assembly
- UNISTRUT P2493L-GR Shelf Tray Bracket, Left Hand, 10 Inch Size, Perma Green
Explore More
- KEYSHAFT
- Measuring Cups
- Analog Panel Meters
- Fuse Holders
- Wall/Desk/Window Thermometers
- Pail / Can Handlers
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- CONDOR Smooth Nitrile Coated Gloves
- JOHN GUEST Union Tees, Polypropylene White
- MUELLER INDUSTRIES 1602-D Chexter Check Valves
- ANVIL AF700 Series Universal Swivel Attachments
- BRADY Double Sided Tape
- DORIAN Knurling Tool Med
- LENOX TOOLS Metal Cutting Reciprocating Saw Blades
- HUB CITY Flanged Mounted Bearings, 4-Bolt Flange
- BUSSMANN BAF Series Fast Acting Supplemental Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON N29R28F4916 Nonlinear Ventilated Transformer, Frame 945, 150 KVA, 3-Phase, 208 DeltaV, 208Y/120 VAC
€26,301.92 /unit


