EATON MD330E94 Drive Isolation Transformer, 3-Phase, PV 575 Delta, SV 230Y/133V, 330 KVA, Aluminum Coil
Get it by Thursday, May 21
€31,944.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919E |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 75" |
| Kva Rating | 330 kVA |
| Length | 36.23" |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 575V |
| Secondary Voltage | 230Y/133V |
| Tap Size | 1 At +5% FCAN, 1 At -5% FCBN |
| Temp. Rise | 150°C |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS35 |
| Width | 44 1/5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1005.3 |
| Ship height (cm) | 190.5 |
| Ship length (cm) | 92.02 |
| Ship width (cm) | 112.27 |
Product Variants
| Model | Height | Secondary Voltage | Primary Voltage | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MD075E79 | 0.001" | - | - | - | €3,600.37 | |
| MD075E67ES | 30" | 380Y/220V | 380V | - | €3,962.61 | |
| MD075E85 | 30" | 230Y/133V | 208V | - | €3,600.37 | |
| MD075E79F | 30" | 480Y/277V | 480V | - | €4,685.39 | |
| MD075E88 | 30" | 230Y/133V | 230V | - | €3,600.37 | |
| MD075E92BES | 30" | 460Y/266V | 460V | - | €6,282.20 | |
| MD075E83FES | 30" | 208Y/120V | 208V | - | €5,050.96 |
Explore Products
- SPEARS VALVES YS3BS12-010CL Wye Strainer, FPT, FKM, SS, 12 Mesh, 1 Size, PVC, Clear
- CEMENTEX USA AFSC-CPCA12K-XL0 Coverall Kit, Storage Canister, 12 Cal., XL Size, Class 0
- TITAN FASTENERS GJB08128
- MAIN FILTER INC. MF0900017 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 27.95 Inch Height
- UNIWELD R40 Cylinder, 40 Cubic Feet Capacity, Oxygen Gas
- STARRETT 91550-14-08 10835 Band Saw Blade, 3/4 Inch Blade Width, 14 Feet 8 Inch Size, 0.032 Inch Blade Thickness
- USA SEALING BULK-FG-432 Flange Gasket, 1 Inch Pipe Size, 4 1/4 Inch Outside Dia, 1 5/16 Inch Inside Dia, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Sinks
- Panel Meter Accessories
- Biohazard Waste Cans
- Forklift Limiter Fuses
- Burets
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- RUD CHAIN IRS-LT Ice Eye Bolts, Metric Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks
- AME INTERNATIONAL Bead Breaker Kits
- COOPER B-LINE Tolco Series Fig 825A Bar Joist Sway Brace Attachments
- THOMAS & BETTS Battery Cable Lugs
- NIBCO 802-F Series DWV Threaded Pieces, C x M, Cast
- BISON GEAR & ENGINEERING 725 Series Powerstar Right Angle AC Gearmotors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON MD330E94 Drive Isolation Transformer, 3-Phase, PV 575 Delta, SV 230Y/133V, 330 KVA, Aluminum Coil
€31,944.59 /unit

