EATON M22-DH-S-K51 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Silver Bezel, Black, 5No-1Nc, Ip67, Ip69K
Get it by Wednesday, Apr 15
€134.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Button, Extended |
| Bezel Color | Silver |
| Button Color | Black |
| Contact Configuration | 5 NO-1 NC |
| Height | 2" |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Length | 1" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Positively Driven Contact Blocks. |
| Type | Pushbutton |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- GEORG FISCHER 167567024 Butterfly Valve Polypropylene 3 In
- EATON 10250T866YS Heavy-Duty Push-Pull Unit, Yellow, 2Nc, Illuminated, 120 Vac Light Unit, 3-Position
- APPROVED VENDOR U24211.019.0200 Machine Screw, 10-24 Thread Size, Steel, 2 In Lg., Std, Rnd Spacer, Phillips
- APOLLO VALVES 73A1432439A 2 Pcs STD Port Carbon Steel Ball Valve, SS Hi-Rise Locking Wheel Handle and SS Nut 1/2 Inch, 2 x FNPT
- GRAINGER 10017_72_0 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.188 Inch Thick, 2 Inch X 6 Feet Nominal Size
- VESTIL 624-4.5 Laminated Rubber Dock Bumper, 6 x 24 x 4-1/2 Inch, Black
- MONOPRICE 4974 Patch Cord Cat5e .5ft Black
- BOSTON GEAR HOR11FCHP58P80
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Drive Exhaust Fans
- Hydronic Unit Heaters
- Gate Hardware
- Pipe and Tube Clamps
- Arc Flash Clothing Accessories
- KRYTOX 250AD Series Aerospace Extreme Pressure Grade Fluorinated Grease
- DESTACO 385-M Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN PP-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- KEO NC Spotting Drills, 120 Degrees Point Angle
- FRIEDRICH Hazardgard Series Non Atex Hazardous Location Air Conditioners
- DAYTON Adapter Assemblies
- SLOAN Sinks
- REGAL Taper Pipe Spiral Flute Taps, NPT, HSS, Bright
- NIBCO TM-590-CS-R-66-FS-LL Series Three-Piece Carbon Steel Ball Valves, Fire Safe, Threaded ISO Mount End
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-DH-S-K51 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Silver Bezel, Black, 5No-1Nc, Ip67, Ip69K
€134.70 /unit




