EATON LS-XG-ZBZ Solenoid Safety Interlock Key, Cabinet Door Flat Actuator
Get it by Wednesday, Apr 15
€12.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Limit Switch |
| Actuator Type | Flat actuator |
| Enclosure Material | Plastic |
| Height | 2/25" |
| Length | 1 3/4" |
| Max. Operating Temp. | 158°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Special Features | For Sliding Doors |
| Switch Type | Cabinet door interlock key |
| Type | LS-Titan |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 1.38" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 0.2 |
| Ship length (cm) | 4.45 |
| Ship width (cm) | 3.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Actuator Style | Contact Form | Ac Contact Rating | Electrical Connection | Mounting Type | Height | Operating Force | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LS-11S-S | - | - | - | - | - | - | 4 24/25" | - | €128.02 | |
![]() |
LS-11 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €93.76 | |
![]() |
LSE-02-LA | - | - | - | - | - | - | 3.86" | - | €261.98 | |
![]() |
LS-20 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €114.12 | |
![]() |
LSE-02-RLA40R | - | - | - | - | - | - | 4.71" | - | - | RFQ
|
![]() |
LS-11-ZB | - | - | - | - | - | - | 1.18" | - | €503.05 | |
![]() |
LS4-S11-1-I-ZB | IP65 | - | 1NO/1NC | 6A @ 230V | - | Full Size DIN Rail | 1.57" | - | €759.60 |
Explore Products
- AIR HANDLER 2GGT4 Air Filter 24 x 24 x 1/2 Inch
- GATES 5/B150 Banded V-Belt, 5 Strand, 153 Inch Outside Length
- WESCO 272885 Vinyl Ribbed Strip Door, Heavy Duty, 12 Inch Strip Width, 10 Ft. x 9 Ft. Size
- RULAND MANUFACTURING LV-OF-MCL-20E-SS Quick Clamping Shaft Collar, 1 1/4 Inch Bore Dia, Round, Stainless Steel
- MORSE CUTTING TOOLS 90980 Cutting End Mill, 5/32 x 3/16 x 1Â 1/8 x 3 Inch Size, 4 Flute, Single End
- VOLLRATH 850063 Blade Pin
- WOODHEAD 1200790141 W04006K05M060 Single Ended Cordset, 4 Pole, Male To Pigtail, 22 AWG, TPE Cable, 6m
- APPROVED VENDOR U20365.056.1200 Threaded Rod, 9/16 In - 18 Thread Size, Steel, 1 ft. Lg., Gr. A, Zn Plated, Fine
Explore More
- KEYSHAFT
- Flaring And Swaging Tools
- Manual Drain Cleaners
- Spring Pins
- Concrete Patching and Repair Compounds
- Tapered Corks
- ANSELL 80-400 Activarmr Blue Yellow Natural Rubber Latex Coated Gloves
- LUMAPRO LED Tape Lights
- MUELLER INDUSTRIES 109MHT Silent Check Valves
- COXREELS PC Series Power Cord Reels
- LOVEJOY EC Series, Single Beam Clamp Style Couplings, Metric Bores
- VERMONT GAGE Steel Zz Go/NoGo Reversible Assemblies
- REGAL Metric Extension Hand Taps, Plug, Nitride
- KASON Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LS-XG-ZBZ Solenoid Safety Interlock Key, Cabinet Door Flat Actuator
€12.97 /unit





