EATON LGU460032G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Digitrip 310 Rms | BH4PNL
EATON LGU460032G Molded Case Circuit Breaker, Lg Type, Electronic Lsi Trip, 4-Pole, 600A, 600 Vac
Item: BH4PNLModel: LGU460032G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Height 7.22"
Interrupt Rating 65 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC, 150 kAIC at 415V AC, 150 kAIC at 480V AC
Length 7.22"
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSI
Voltage 600V AC
Width 7.22"