EATON LGU360033G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Digitrip 310 Rms | BH4PJB
EATON LGU360033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 600A, 600 Vac, Line And Load
Item: BH4PJBModel: LGU360033G
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 150 kAIC at 415V AC, 65 kAIC at 600V AC, 150 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 5 12/25"
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC