EATON LGS763032G Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 630A, 240 Vac, Line/Load
Get it by Tuesday, Apr 14
€26,076.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 630A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Height | 7.22" |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 415/480V AC, 85 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 600V AC |
| Length | 7.22" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 4 |
| Protection Type | 100% Protected Neutral Pole |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Voltage | 240V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 7.22" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9 |
| Ship height (cm) | 18.34 |
| Ship length (cm) | 18.34 |
| Ship width (cm) | 18.34 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 40B33 Sprocket, 40 Chain, 33 Teeth, 5.260 Inch Pitch Dia., 5.536 Inch O.D., Steel
- VESTIL FE-6-48 Steel Fork Extension, 6 x 48 Inch, 4000 lb Capacity, Yellow
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR9-205RD Bin Wire Shelving System, 36 Inch W x 24 Inch D x 74 Inch H
- TSUBAKI C2060HSK26LRB Roller Chain
- GRAND ROCK KW-5AEY Y Pipe, 5 Inch Size, 3-Bend Inner Outer Dia., Aluminized
- DORIAN SNMG-432-PER-DPC35RT
- DEHN 700056 Safety Sign, Magnetic Plastic Sheet
- ELDON JAMES L4-2PP Natural Nylon Elbow, 1/4 NPT Size, 1/8 Inch Inside Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Halogen Lamps and Bulbs
- Medical Scales
- Drywall Specialty Tools
- Electro Mechanical Actuators
- Plastic Chain Barriers
- DWYER INSTRUMENTS BTM3 Series Maximum/Minimum Bimetal Thermometers
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 862SS Y Strainers
- ANVIL AS517 Series Stud Nuts With RS Spring
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- MOON AMERICAN Spray Nozzle
- VULCAN HART Grease Can
- MAIN FILTER INC. SP1B Series Spin On Filter
- BALDOR / DODGE Split Tire, ES5M, Elastomeric Couplings
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC Automated Gas Detector Test Systems
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGS763032G Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 630A, 240 Vac, Line/Load
€26,076.15 /unit

