EATON LGH4630NN Molded Case Circuit Breaker Accessory Frame, Frame Only, 630 A, 100 Kaic At 240 V | BH4NFZ
EATON LGH4630NN Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 630A, 35/70/65/100 kA Interrupt, 4P
Item: BH4NFZModel: LGH4630NN
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Frame
Amps Rating 630A
Frame Size Frame J-K
Height 10.13"
Interrupt Rating 70 KAIC at 415V, 25 KAIC at 600V, 65 KAIC at 480V, 100 KAIC at 240V
Length 4.09"
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Series Series G
Trip Type Frame Only (no Trip)
Type Frame Only
Width 7.22"