EATON LGH325032B20GC Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 250A, High Load Alarm, Line/Load
Get it by Tuesday, Apr 14
€9,861.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Alarm Lockout | High Load Alarm |
| Amperage Rating | 250A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 415V AC, 65 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 240V AC |
| Length | 10.13" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 100% Rated |
| Terminals | Line/Load Standard |
| Trip Type | 310+ Electronic LSI |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 4.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 25.73 |
| Ship width (cm) | 10.39 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- MAGLINER 304205 Adjustable Ergo Loop Handle
- JOHNSON CONTROLS TQ-6000-1 Temperature Sensor Platinum Black
- OSG 70100116 Ball End Mill, Carbide, Diamond, 2 Flutes, 1/32 Inch Milling Dia., 3/32 Inch Lg of Cut
- EATON 70122-RAM Pump
- GRAINGER BST4BNH07 Pipe, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size, 3 Ft Overall Length
- RHEEM 600809 Pilot Orifice
- APPLETON ELECTRIC BB125
- CASH VALVE GT11320799 Spring Chamber, 3/8 Size, Type A32
Explore More
- KEYSHAFT
- Rainsuits
- Impact Socket Sets
- Door Louver and Lite Kits
- Flame Resistant Aprons
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- ELVEX Provest II Water Resistant Vests
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- TYGON E-1000 Tubings
- TYGON C-210-A Tubings
- BRADY Vehicle Placard, Misc. Hazardous Materials 9
- ALL MATERIAL HANDLING CDFX Series Clevis Shortening Hooks
- STEARNS BRAKES 81 Series Brake Assemblies
- EDSAL Uprights for Bulk Rack Metal Shelving
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGH325032B20GC Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 250A, High Load Alarm, Line/Load
€9,861.78 /unit

