EATON LGEDC3350FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 350A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4MPXModel: LGEDC3350FAG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 350A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Class V DC
Frame LG
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 415V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 4.09"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC