EATON LGE325038G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, Electronic Alsi Trip, 3-Pole, 250A
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,977.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 250A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC |
| Length | 4.09" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Metric |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 80% Rated |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic ALSI |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 10.39 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- VOLKEL 47817 Tap & Die Set, DIN 371/376HSSE Form R35, M 3 - 12 Size
- CARLON 15105-100 Conduit Fitting, 1/2 Inch Size, 100 Feet
- MAIN FILTER INC. MF0834304 HP66RNL1412MV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 13.11 Inch Height
- EATON 8AHLE-200E Power Cartridge Fuse, Hle E-Rated, 200A, 7.2 Kv, 50 kA Interrupt, Class E
- EATON SVX060A1-4A1N1-CQ Adjustable Frequency Drive, 60HP, NEMA Type 1, 380-500V, EMC H, Ethernet IP
- WATTS DBF-04-131-15-M2 10 0525455 Domestic Wafer Butterfly Valve, 4857 In. Lbs. Torque, 10 Inch Inlet
- WOODHEAD 1300010054 664020C05F190 Cordset, 4 Pole, Male Female, 19 Feet, 14/4 Size, SO, Cord
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Sanders
- Carrying Cases
- Barrier and Safety Fence
- Float Operated Drain Valves
- Vortex Tubes
- PROPPER Men's Uniform Tactical Pants
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene Black
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- INTERMATIC Wall Switch Timers
- LINN GEAR Quadruple Strand Sprockets, 35-4 Chain
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES Quick Change Flap Discs
- PLAST-O-MATIC TEBVF5-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
- NIBCO S45M3-E Series Ball Valves, Socket, True Union, 3-Way 3-Position Multi-Port, PVC Schedule 80, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGE325038G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, Electronic Alsi Trip, 3-Pole, 250A
€6,977.88 /unit
