EATON LGE325032GC Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 250A, 3-Pole, 310+ Electronic Lsi
Get it by Wednesday, Apr 15
€5,787.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 250A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC |
| Length | 4.09" |
| Mfr. Series | Series G |
| Mounting Hardware | Metric |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 100% Rated |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 10.39 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- SANDPIPER HP20W1SBSANI600. Air Operated Pump, Stainless Steel, Ball Valve, High Pressure
- TELEMECANIQUE SENSORS 9013FHG32J52M1X Pressure Switch 40 to 150 psi DPST Standard
- GRAINGER O11238 Oil Hard Flat Stock, Steel, 18 Inch Length, 3 Inch Width, 1/2 Inch Thickness
- MULTIFAN C6E63A0M10241 Fiberglass Cone Fan, 230V, 50 Hz Frequency
- CARLON FN-18-OWV Single Gang Draft Tight Old Work Outlet Box, 18 Cubic Inch, Length 4.20 Inch
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD86-2160P-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 21 x 60 x 86 Inch Size, Proform Green Epoxy
- TEADIT CGR2661.018.4.300 Ring Cut Gasket, GR2661, 1/8 Inch Thickness, 4 Inch Size, 300# Class
- VERMONT GAGE 141163100 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6310 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Firefighter Gloves
- Measuring Wheels
- Pipetters
- Fork Mounted Drum Handling Equipment
- Cap Nails
- OIL SAFE Advanced Filter Cart QC Upgrade Kits
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- WATTS Differential Pressure Meters
- CEMENTEX USA Flush Connect Extension Bars, 1/2 Inch Square Drive
- DAYTON Cable Assemblies
- ARCHON INDUSTRIES Garden Hose Nozzles
- AMERICAN TORCH TIP Oxweld Cutting Tips, 1536 Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGE325032GC Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 250A, 3-Pole, 310+ Electronic Lsi
€5,787.17 /unit
