EATON JGU316033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 160A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4GHFModel: JGU316033G
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Features Not UL Rated
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 50 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC, 150 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 4.13"