EATON JGU3100FAGC G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | BH4GGM
EATON JGU3100FAGC Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, Copper, Line/Load, 50/60 Hz
Item: BH4GGMModel: JGU3100FAGC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 600V AC, 150 kAIC at 480V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminal Material Copper
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"