EATON JGSDC3100FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Breaker, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4GFDModel: JGSDC3100FAG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 85 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"