EATON JGH8250AAG G Mccb: Jg Frame, 250A | BH4FQD
EATON JGH8250AAG Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250A, 4P, 25 kA Interrupt
Item: BH4FQDModel: JGH8250AAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Height 5.34"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC, 70 kAIC at 415V AC
Length 3.57"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Terminals Line And Load
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"