EATON JGH610033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
Item: BH4FNWModel: JGH610033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 4
Protection Type 60% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC/250V DC
Width 5.34"