EATON JGH4160AAG Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 160A, 25 Kaic At 600 Vac, Line/Load
Item: BH4FMPModel: JGH4160AAG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Features Not UL Rated
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"