EATON JGH416035W Molded Case Circuit Breaker, Complete Breaker, 160A At 240V | BH4FML
EATON JGH416035W Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 160A, 4-Pole, 600V, 310+ Electronic Lsg
Item: BH4FMLModel: JGH416035W
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Height 7"
Interrupt Rating 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 70 kAIC at 415V AC
Length 3.57"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Terminals Line And Load
Trip Type 310+ Electronic LSG
Type Complete Breaker
Voltage 600V
Width 5.34"