EATON JGH2225FAG G Mccb: Jg Frame, 225A | BH4FFV
EATON JGH2225FAG Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 225A, 25 kA Interrupt, 2P
Item: BH4FFVModel: JGH2225FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 2
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"