EATON JGE725033G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 250A, 600 Vac
Item: BH4FDMModel: JGE725033G
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Height 6 1/4"
Interrupt Rating 25 kAIC at 415/480V AC, 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 9 1/4"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC