EATON JGE316036GC Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 160A, Line/Load
Item: BH4EXJModel: JGE316036GC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSIG
Voltage 600V AC
Width 4.13"