EATON JGE310036GC G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Digitrip 310 Rms | BH4EVT
EATON JGE310036GC Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 100A, Copper, 50/60 Hz
Item: BH4EVTModel: JGE310036GC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminal Material Copper
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSIG
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"