EATON JGE310032GCA2S6 Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4EVGModel: JGE310032GCA2S6
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Auxiliary Switch 2A-2B With Right Pigtail
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 0.001"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 0.001"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Shunt Trip 24 V AC/DC Same Side With Left Pigtail
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSI
Voltage 600V AC
Width 0.001"