EATON JGE2175FAG G Complete Molded Case Circuit Breaker, Jg Frame, 175A | BH4ETR
EATON JGE2175FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg Frame, 175A, 2-Pole, 600V
Item: BH4ETRModel: JGE2175FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 2
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"