EATON HLDDC20700 Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, Hld Type, 2-Pole, 700A, 250 Vdc, 50 Kaic At 250 Vdc
Item: BH3DVTModel: HLDDC20700
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 700A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type HLD
Class V DC
Frame L
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 50 kAIC at 250V DC
Length 4.06"
Number Of Poles 2
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 250V DC