EATON GJS4250AAM G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Gj, Complete Breaker, Adj. Therm | BH9VVQ
EATON GJS4250AAM Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 250A, 600 Vac, Line/Load End Caps
Item: BH9VVQModel: GJS4250AAM
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Frame JG
Height 5.34"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 40 kAIC at 415V AC, 35 kAIC at 480V AC, 85 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"