EATON GJS416033M Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 160A, 600 Vac
Item: BH9VVCModel: GJS416033M
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type GJ
Frame JG
Height 5.34"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 40 kAIC at 415V AC, 85 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 5.34"