EATON EMR-5000-2B1DA1 Motor Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input, Analog Output
Get it by Tuesday, Apr 14
€23,997.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Analog Inputs | 2 |
| Analog Outputs | 2 |
| Application | Motor |
| Base Relay | EMR-4000 |
| Communications | Profibus-DP over Fiber Optic ST |
| Digital Inputs | 8 |
| Digital Outputs | 9 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 8.7" |
| I/o Options | IRIG-B Sensitive Ground Input URTD Interface |
| Length | 8.06" |
| Mounting Type | Projection |
| Phase Amps | 5A, 1A |
| Profibus-dp | Over Fiber Optic ST |
| Sensing Inputs | Power Protection and Metering Current Protection and Metering Voltage Protection and Metering Differential Protection |
| Terminals | Removable |
| Type | Motor Relay |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 9 18/25" |
| Zone Selective Interlocking | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.17 |
| Ship height (cm) | 22.1 |
| Ship length (cm) | 20.47 |
| Ship width (cm) | 24.69 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|
| EMR-3000-2A0BA0 | 8.62" | Motor Relay | €13,089.06 | |
| EMR-3000-2A0BA1 | 8.62" | Motor Relay | €12,806.01 | |
| EMR-3000-2A0BB0 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
| EMR-3000-2A0BB1 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
| EMR-3000-2A0CA0 | 8.62" | Motor Relay | €13,891.94 | |
| EMR-3000-2A0CA1 | 8.62" | Motor Relay | €15,009.35 | |
| EMR-3000-2A0EB1 | 8.62" | Motor Relay | - | RFQ
|
Explore Products
- ADB HOIST RINGS MFG. 33615 Hoist Ring, 4000 lbs. Load Capacity, 5/8-11 Thread Size, 60 ft. lbs. Torque
- REGAL 059644JM88 Cobalt End Mill, Single End, 2 Inch Dia., 6-3/4 Inch Length, 8 Flutes
- BRADY M6-29-427-BR 173795 Label, 1 1/2 x 1/2 Inch, 1/2 Inch, Vinyl, Brown/Clear, For 10 AWG to 4 AWG Wire Gauge
- EAGLE PI-32LEGS RED Paints And Inks Cabinet 40 Gallon Red
- SEALMASTER EMP-27 701898 Pillow Block Bearing, 2 Bolt, 1.6875 Inch Dia, Setscrew Locking, Standard Felt Seal
- TITAN FASTENERS AYD2564
- ACROVYN SM20CAP373N Amber Cherry End Cap
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Rescue Equipment
- TIG Welding Accessories
- Vehicle Strobes and Beacons
- Chain Containers
- Fluorescent Lamp Starters
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Kevlar/Cotton
- REVCOR Propeller, 22 inch
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- DAYTON Pump Repair Kit Air
- VULCAN HART Tee
- MARTIN SPROCKET MST Bushed Type Roller Chain Sprockets, 140 Chain Number
- NIBCO Pipe Nipples, Polyvinylidene
- STARRETT-UK Diamond BMC Dri-Core Drill Bits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EMR-5000-2B1DA1 Motor Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input, Analog Output
€23,997.39 /unit
