EATON EGR-5000-2B1CA0 Generator Relay, 19 to 300 VDC, 40 to 250 VAC Supply, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Analog Inputs | 2 |
| Analog Outputs | 2 |
| Application | Generator |
| Base Relay | EGR-5000 |
| Current Sensing Inputs | 2 |
| Digital Inputs | 8 |
| Digital Outputs | 9 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| I/o Options | IRIG-B Sensitive Ground Input URTD Interface Trip Coil Monitor |
| Length | 8.06" |
| Modbus / Dnp3 Rtu | Over Ethernet RJ-45 |
| Mounting | Semi-Flush |
| Number Of Input Channels | 8 |
| Number Of Outputs | 9 |
| Phase Current | 5A, 1A |
| Power Consumption | 40-250V AC/19-300V DC |
| Power Supply Range | 19-300V DC/40-250V AC |
| Product Height | 8.7" |
| Product Name | Eaton Generator Relay |
| Product Width | 9 18/25" |
| Sensing Inputs | Voltage Protection And Metering Current Protection And Metering Power Protection And Metering Differential Protection |
| Terminals | Removable |
| Type | Generator Relay |
| Voltage Sensing Inputs | 1 |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Zone Selective Interlocking | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.17 |
| Ship height (cm) | 22.1 |
| Ship length (cm) | 20.47 |
| Ship width (cm) | 24.69 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Mounting | Number Of Input Channels | Power Consumption | Application | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EGR-5000-2A0BA0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | - | RFQ
|
| EGR-5000-2A0BA1 | Projection | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €21,096.61 | |
| EGR-5000-2A0BB0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | - | RFQ
|
| EGR-5000-2A0BB1 | Projection | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €22,882.89 | |
| EGR-5000-2A0CB0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €23,139.99 | |
| EGR-5000-2A0FA0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €21,651.43 | |
| EGR-5000-2A0EB0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €23,897.78 |
Explore Products
- CEMENTEX USA T6-3-CG Torx Screwdriver, T6 x 3 Inch Size
- FATH INC 161117 Roll-In Nut, Silver, M5-0.8, Zinc Plated Steel, Slot Size 8
- VICKERS 02-344320
- GROVE GEAR S8572416.00 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRS5-63-2442SS Solid Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 24 x 42 x 63 Inch Size, Stainless Steel
- E-Z LOK EZ-400-008 Thread Insert Kit, 8-32 Thread Size, 3/8 In Insert Lg., Coarse, Knife Thread, Brass
- TITAN FASTENERS WWB56
Explore More
- KEYSHAFT
- Number Tags
- Wire Carts
- Coolant Mixers
- Wall Cabinets
- Wall and Hand Rail Accessories
- RUD CHAIN RS Eye Bolts, Pipe Thread
- FACOM 54A Heavy Duty Offset Ring Wrenches
- ACME ELECTRIC WI030 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- HOFFMAN 19 Inch Rack Mount Vent Shelves
- EATON GH195 AQP Series Double Braid Hydraulic Hoses
- CALBRITE EMT Male Compression Connectors, Stainless Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EGR-5000-2B1CA0 Generator Relay, 19 to 300 VDC, 40 to 250 VAC Supply, 8 Inputs, 9 Outputs, Digital Input
