EATON EGH3100FFWV Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 100A, 600Y/347 Vac, Without Terminals, 50/60 Hz
Item: BH9BFAModel: EGH3100FFWV
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Calibration 50A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type EG
Frame EG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 600Y/347V AC
Length 2.99"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Type Fixed
Voltage 347/600V AC
Width 3"