EATON EDR-3000-2B0EB0 Current Protection Distribution Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 8 Inputs
Item: BJ4AYHModel: EDR-3000-2B0EB0
In Stock
Get it by Monday, May 25
Base Relay EDR-3000
Communications Profibus-DP over D-SUB / RS485
Conformal Coating Conformal Coated Circuit Boards
Current Sensing Inputs 1
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.62"
I/o Options Trip Coil Monitor
Length 7.49"
Mounting Type Semi-Flush
Number Of Inputs 8
Number Of Outputs 6
Phase Amps 5A, 1A
Power Consumption 40-250V AC/19-300V DC
Power Supply Range 19-300V DC/40-250V AC
Profibus-dp Over D-Sub/RS-485
Sensing Inputs Current Protection and Metering
Terminals Removable
Type Distribution Relay
Voltage Sensing Inputs 0
Width 6.82"