EATON EDR-3000-2B0CB0 Distribution Relay, Edr-3000, Distribution Relay, 5A, 1A, 40-250 Vac, 19-300 Vdc | BJ4AYC
EATON EDR-3000-2B0CB0 Current Protection Distribution Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, 6 Outputs
Item: BJ4AYCModel: EDR-3000-2B0CB0
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Base Relay EDR-3000
Communications Modbus TCP or DNP3 TCP/UDP over Ethernet RJ45
Current Sensing Inputs 1
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.62"
I/o Options Trip Coil Monitor
Length 7.49"
Modbus / Dnp3 Rtu Over Ethernet RJ-45
Mounting Type Semi-Flush
Number Of Inputs 8
Number Of Outputs 6
Phase Amps 5A, 1A