EATON EDR-3000-2A0DB0 Distribution Relay, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Analog Inputs | 0 |
| Analog Outputs | 0 |
| Application | Feeder |
| Base Relay | EDR-3000 |
| Communications | Profibus-DP over Fiber Optic ST |
| Conformal Coating | Conformal Coated Circuit Boards |
| Current Sensing Inputs | 1 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 8.62" |
| Length | 7.49" |
| Mounting Type | Semi-Flush |
| Number Of Inputs | 4 |
| Number Of Outputs | 4 |
| Phase Amps | 5A, 1A |
| Power Consumption | 40-250V AC/19-300V DC |
| Power Supply Range | 19-300V DC/40-250V AC |
| Profibus-dp | Over Fiber Optic ST |
| Sensing Inputs | Current Protection and Metering |
| Terminals | Removable |
| Type | Distribution Relay |
| Voltage Sensing Inputs | 0 |
| Width | 6.82" |